Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2014 Heat Sheets - USATF High Performance Distance Classic (Formerly Oxy HP)

Published by
USATF.TV   on May 14 2014, 02:12 AM
Licensed to Occidental College         HY-TEK's Meet Manager 5/13/2014 05:08 PM
           2014 USATF High Performance Distance Classic - 5/15/2014            
                 2014 USATF High Performance Distance Classic                  
                              Occidental College                               
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Women 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Thursday 5/15/2014 - 7:30 PM
        Meet:  9:41.96  2012        Bridget Franek, Nike OTC                   
     Stadium:  9:41.35  2008        Lindsey Anderson, Nike                     
     Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  LaCaze, Genevieve                Melbourne Tr                
  2  Schultz, Amber                   Unattached                  
  3  Waite, Lennie                    Unattached                  
  4  Frerichs, Courtney               Unattached                  
  5  Groenewoud, Chantelle            Speed River                 
  6  Furlan, Jessica                  Excel Athlet                
  7  Ballinger, Mary                  Zap Fitness/                
  8  Hayakari, Minori                 Kyoto Koka A                
  9  Bell, Rolanda                    Cptc New Bal                
 10  Bracy, Addie                     Brooks / Hts                
 11  Pease, Sarah                     Adidas/Rogue                
 12  Nelson, Alicia                   Adams State                 
 13  Stowe, Rebeka                    Njnytc                      
 14  Detmer, Ann                      Unattached                  
 15  Callahan, Maggie                 Hts Elite                   
 
Event 2  Men 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Thursday 5/15/2014 - 7:50 PM
        Meet:  8:19.14  2012        Don Cabral, Princeton                      
     Stadium:  8:19.14  2012        Don Cabral, Princeton                      
     Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Hughes, Matt                     Nike                        
  2  Huling, Dan                      Nike                        
  3  Lelei, Henry                     Nike                        
  4  Genest, Alex                     Speed River                 
  5  Turner, De'Sean                  Team Indiana                
  6  Winter, Chris                    Speed River                 
  7  Mahoney, Travis                  Njnytc                      
  8  Milne, Taylor                    Speed River                 
  9  Mullett, Rob                     Saucony                     
 10  Forys, Craig                     NYAC                        
 11  Cabral, Donn                     Nike                        
 12  Ibarra, Luis                     Unattached                  
 13  Bor, Hillary                     ADP                         
Section 2  Timed Finals
  1  Gunn, Luke                       Asics                       
  2  Draper, Mark                     New Balance/                
  3  Dulhanty, Chris                  Speed River                 
  4  Jordan, Michael                  University o                
  5  Goodman, David                   NE Distance                 
  6  Hardy, Mike                      Unattached                  
  7  Ricks, Trevor                    Unattached                  
  8  Romo, Jesus                      NBSV                        
  9  Stevens, Tabor                   Adams State                 
 10  Brockerville, Ryan               Canada                      
 
Event 3  Women 800 Meter Run
===============================================================================
Thursday 5/15/2014 - 8:20 PM
 Heats 1 and 2 seeded evenly
 Heats 3 and 4 best to worst
        Meet:  1:59.48  2011        Alice Schmidt, USOC                        
     Stadium:  1:59.48  2011        Alice Schmidt, USOC                        
     Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Belleau-Beliveau, Karine         Les Vainqueu                
  2  Crowe, Laura                     Melbourne Tr                
  3  Wright, Phoebe                   Nike                        
  4  Martinez, Brenda                 New Balance                 
  5  Bishop, Melissa                  Nike canada                 
  6  Thomas, LaTavia                  Njnytc                      
  7  Vessey, Maggie                   Unattached                  
  8  Tracey, Adelle                   England                     
  9  Aubry, Rachel                    Speed River                 
Section 2  Timed Finals
  1  Crofts, Helen                    Canada                      
  2  Leinert, Shannon                 Nike Otc Eli                
  3  Smith, Jessica                   Nike                        
  4  Grace, Kate                      Oiselle                     
  5  Kampf, Heather                   Asics/Team U                
  6  Buckman, Zoe                     Melbourne Tr                
  7  Cummins, Diane                   Mountain Wes                
  8  Ross, Cydney                     Njnytc                      
  9  Rogers, Christina                Spirit of Oregon            
Section 3  Timed Finals
  1  Kajan, Selma                     Melbourne Tr                
  2  Praska, Bethany                  Unattached                  
  3  Katsanevkis, Katherine           Saucony Aust                
  4  Wallace, Lauren                  Oiselle                     
  5  McGowan, Brittany                Melbourne Tr                
  6  Moore, Erica                     Brooks                      
  7  Francois, Rachel                 Unattached                  
Section 4  Timed Finals
  1  Harper, Lyndsay                  Bay Area TC                 
  2  Brown, Alisha                    Unattached                  
  3  Butterworth, Lindsey             Unattached                  
  4  Jackson, Dominique               Sra Elite                   
  5  Williams, Shawnice               Unattached                  
  6  Zanotelli, Dalanne               Unattached                  
  7  Zorich, Brett                    Sra Elite                   
 
Event 4  Men 800 Meter Run
===============================================================================
Thursday 5/15/2014 - 8:40 PM
 Heats 1 and 2 seeded evenly
        Meet:  1:44.71  2011        Cory Primm, UNA                            
     Stadium:  1:44.64  1996        Johnny Gray, SMTC                          
     Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Rogestedt, Johan                 Stenungsund                 
  2  Andrews, Robby                   Adidas/NJNYT                
  3  Gagnon, Brian                    Njnytc                      
  4  Kitur, Felix                     Santa Monica                
  5  Greer, Elijah                    Nike Otc Eli                
  6  Eichberger, James                Unattached                  
  7  Harris, Geoff                    Halifast Nik                
  8  Murray, Declan                   Njnytc                      
Section 2  Timed Finals
  1  Hilbert, Gabriel                 Unattached                  
  2  Dey, Dey                         ADP                         
  3  Romaniw, Anthony                 Speed River                 
  4  Rimmer, Michael                  Nike                        
  5  Rutt, Mike                       Hoka One One                
  6  Martin, Ryan                     Asics                       
  7  Emmen, Tetlo                     Brooks I.D.                 
  8  Scheetz, Ben                     Njnytc                      
  9  Lumax, Selasi                    Njnytc                      
Section 3  Timed Finals
  1  Bilbrew, Chris                   Team Green R                
  2  Gilreath, James                  Team Green R                
  3  Burkstrand, Travis               Team Usa MN                 
  4  White, Sadiki                    Njnytc                      
  5  Riva, Thomas                     University o                
  6  Husted, Mark                     Brooks I.D.                 
  7  Yokota, Masato                   Fujitsu                     
 
Event 5  Women 1500 Meter Run
===============================================================================
Thursday 5/15/2014 - 9:05 PM
 Seeded best to worst
        Meet:  4:04.60  2013        Katie Mackey, Brooks                       
     Stadium:  4:04.60  2013        Katie Mackey, Brooks                       
     Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  England, Hannah                  Nike                        
  2  Mackey, Katie                    Brooks Beast                
  3  Sifuentes, Nicole                Saucony Trac                
  4  Felnagle, Brie                   adidas                      
  5  Lagat, Violah                    adidas                      
  6  Conley, Kim                      New Balance                 
  7  Van Buskirk, Kate                Brooks                      
  8  Winslow, Amanda                  Oiselle / NJ                
  9  Wilson, Heather                  Njnytc                      
 10  Simpson, Jemma                   Nike Otc Eli                
 11  Duncan, Melissa                  Melbourne Tr                
 12  Hamblin, Nikki                   New Zealand                 
 13  Schappert, Nicole                Hoka One One                
 14  Vaughn, Sara                     Brooks I.D.                 
Section 2  Timed Finals
  1  Reilly, Chelsea                  Saucony                     
  2  Gallagher, Kerri                 New Balance                 
  3  Gall-Lara, Geena                 Unattached                  
  4  Delaney, Bridey                  Melbourne Tr                
  5  Moultrie, Josephine              Scotland/Gre                
  6  Gregson, Heidi                   Furman Elite                
  7  Penney, Lauren                   Oiselle / NJ                
  8  Paquette, Lauren                 Speed River                 
  9  Van Dalen, Lucy                  New Balance                 
 10  Kesselring, Anne                 Nike Otc Eli                
 11  Charnigo, Stephanie              Njnytc                      
 12  King, Caroline                   Njnytc                      
 13  Mecke, Dana                      Unattached                  
Section 3  Timed Finals
  1  Mergaert, Amanda                 Oiselle                     
  2  Findley, Kristen                 Adidas/Rogue                
  3  Friday, Becca                    Adidas/Rogue                
  4  Laman, Anna                      Australia                   
  5  Carlyle, Laura                   Unattached                  
  6  Cliff, Rachel                    Vancouver Th                
  7  Drake, Lindsey                   Bowerman TC                 
  8  Johnson, Lauren                  Nike Otc Eli                
  9  Feldman, Greta                   Nike Otc Eli                
 10  St. Geme, Anne                   NBSV                        
 11  Simpson, Clerc                   Brooks                      
 12  Bizzarri, Angela                 Brooks Beast                
 13  Tebo, Jessica                    Brooks Beast                
 
Event 6  Men 1500 Meter Run
===============================================================================
Thursday 5/15/2014 - 9:40 PM
 Heats 1 and 2 seeded evenly
        Meet:  3:34.66  2012        Mo Farah, Nike OTC                         
     Stadium:  3:34.66  2012        Mo Farah, Nike OTC                         
     Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Centrowitz, Matthew              Nike Oregon                 
  2  Heath, Garrett                   Brooks Beast                
  3  Gregson, Ryan                    Melbourne Tr                
  4  Emanuel, Lee                     Hoka                        
  5  Peters, Richard                  UK                          
  6  Mead, Hassan                     Nike Otc Eli                
  7  Casey, Pat                       Nike Otc Eli                
  8  Grice, Charlie                   Nike UK                     
  9  Bishop, David                    GB                          
 10  Gowell, Chris                    Adidas/Rogue                
 11  Gonzalez, Christian              Njnytc                      
 12  Stockberger, Danny               Team Indiana                
 13  Schmitz, Tommy                   Speed Factor                
 14  Hill, Ryan                       Nike Bowerma                
Section 2  Timed Finals
  1  McNamara, Jordan                 Nike Otc Eli                
  2  Robinson, Paul                   Melbourne Tr                
  3  Leer, Will                       Nike                        
  4  Brannen, Nate                    Saucony                     
  5  Levins, Cam                      Nike Oregon                 
  6  Boylan-Pett, Liam                Njnytc                      
  7  Masters, Riley                   Brooks                      
  8  Matthews, Julian                 New Zealand                 
  9  Jordanek, Tony                   Brooks - Tea                
 10  Carson, Hamish                   New Zealand                 
 11  Philibert-Thiboutot, Charles     Laval (Canad                
 12  Legesse, Frezer                  Team Indiana                
 13  Wright, Joshua                   Australia                   
 14  Palmer, Ford                     Njnytc                      
Section 3  Timed Finals
  1  Ripley, Ryan                     Red Rock Run                
  2  Herrera, Daniel                  Unattached                  
  3  Gauson, Kris                     Unattached                  
  4  McAlary, Joshua                  Playmakers E                
  5  Coghlan, John                    NYAC                        
  6  Terry, Darius                    Unattached                  
  7  Ferris, Dylan                    NBSV                        
  8  Esparza, Jesus                   Tec de Monte                
  9  Edwards, Jake                    Columbus Run                
 10  McGregor, Patrick                Slalom/NJNYT                
 11  Ulrey, Dorian                    Nike                        
 12  Alex, George                     Zap Fitness/                
 
Event 7  Women 5000 Meter Run
===============================================================================
Thursday 5/15/2014 - 10:20 PM
        Meet:  15:05.56  2013        Molly Huddle, Saucony                     
     Stadium:  15:05.56  2013        Molly Huddle, Saucony                     
     Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Diriba, Buze                     adidas                      
  2  Rowbury, Shannon                 Nike Oregon                 
  3  Conley, Kim                      New Balance                 
  4  Brough, Katie                    GB                          
  5  Culley, Julie                    Asics/NYAC                  
  6  Lubieniecki, Kara                Saucony?HTSE                
  7  Hasay, Jordan                    Nike Oregon                 
  8  LaBeaud, Natasha                 Brooks                      
  9  Fleshman, Lauren                 Oiselle                     
 10  Rohde, Kristen                   Nike Bowerma                
 11  Lopez, Sandra                    Mx Internati                
 12  Smith, Kelsey                    Ucla                        
 13  Coffey, Karlee                   Nike Bowerma                
 
Event 8  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
Thursday 5/15/2014 - 10:40 PM
 Seeded best to worst
        Meet:  13:12.87  2012        Mo Farah, Nike OTC                        
     Stadium:  13:12.87  2012        Mo Farah, Nike OTC                        
     Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Rupp, Galen                      Nike Oregon                 
  2  Robertson, Jake                  Athletics Ne                
  3  Robinson, Brett                  Melbourne Tr                
  4  Osako, Suguru                    Jpn-Nissin F                
  5  Leer, Will                       Nike                        
  6  Braun, Aaron                     adidas                      
  7  Curtis, Robert                   Hansons-Broo                
  8  See, Jeff                        Saucony                     
  9  Birmingham, Collis               Melbourne Tr                
 10  Abdi, Bashir                     Topsport Vla                
 11  Okello, Tonny                    Santa Monica                
 12  Borrego, Diego Alberto           UAZ                         
 13  Peterson, Jonathan               Team Usa Mn/                
 14  Hicks, Malcolm                   Nike New Zea                
 15  Batt, Kevin                      Adams State                 
 16  Smith, Scott                     Northern Ari                
 17  Finan, Eric                      Team Usa Mn/                
 18  Blankenship, Ben                 Nike Otc Eli                
 19  Hanrahan, Mark                   Melbourne Tr                
 20  Pollock, Paul                    Melbourne Tr                
 21  Willis, Nick                     adidas                      
 22  Trujillo, Carlos                 Speed Factor                
 23  Lowry, Dan                       Playmakers E
Post to:  
Post as: 
History for USATF.TV
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 4725 39    
2013 4632 2    
2012 145      
2011 153      
2010 21      
2009 25      
 

About USATF.TV
USATF.TV is USA Track & Field's free and public platform featuring live streaming webcasts and on-demand archive footage. USATF.TV showcases webcasts with commentary on USATF's premier properties, from USATF Championships to Junior Olympics as well as USATF Running Circuit which features road racing and cross country. Fans can customize their viewing experience and watch exclusive digital content of USATF original programming and behind-the-scene footage available nowhere else.

Powered by RunnerSpace.com, USATF.TV will post new content regularly. Look for notice on Twitter from @usatf.